Kiedy niezbędne jest holowanie samochodu?
ul.Malachitowa 8, 33-332 Kraków
+48 600 600 452

Kiedy niezbędne jest holowanie samochodu?

Super User
Udostępnij to

Kiedy niezbędne jest holowanie samochodu?

|||||

Każdy kierowca musi liczyć się z awarią samochodu. Nigdy nie wiadomo, kiedy podczas podróży pojazd odmówi nam posłuszeństwa. Nie możemy mieć stuprocentowej pewności nawet wtedy, gdy regularnie przeprowadzamy przeglądy techniczne.

 

Co warto wiedzieć o holowaniu?
Holowanie pojazdu możliwe jest w przypadku, gdy pojazd nie może samodzielnie poruszać się po drodze. Jest to opcja tańsza niż laweta. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach holowanie nie jest możliwe. Dotyczy to pojazdów z automatyczną skrzynią biegów - może dojść do poważnej awarii, której naprawa kosztowałaby majątek. Najlepiej zdecydować się na lawetę.
Pojazdu nie możemy również holować na autostradzie. Uprawnienia do tego mają wyłącznie przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego typu usługach. Tutaj również pojawiają się ograniczenia, gdyż auto może być holowane wyłącznie do najbliższego zjazdu.

Holowanie nie jest możliwe, jeśli układ kierowniczy lub hamulcowy jest niesprawny. Na lince nie możemy ciągnąć samochodu z silnikiem hybrydowym lub elektrycznym. Nie zaleca się również holowania aut z napędem 4x4 - wyjątek stanowią modele, gdzie można wyłączyć jedną oś.

Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy drogowej?
Mogłoby się wydawać, że holowanie pojazdu jest banalnie proste. Nic bardziej mylnego. Na drogach można spotkać ogromną ilość kierowców, którzy robią to nieprawidłowo. Stanowią oni ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że nieprawidłowe holowania może zakończyć się stłuczką pojazdów, czy też zerwaniem liny pomiędzy nimi. Niewłaściwe oznakowanie może spowodować, że inni kierowcy lub piesi nie zobaczą, że pojazdy się holują.
Korzystając z usług ekspertów nie musimy o nic się martwić. Oszczędzamy swój cenny czas, a ponadto zmniejszamy ryzyko wystąpienia wielu groźnych sytuacji. Na holowanie warto zdecydować się, gdy:
- doszło do zerwania paska klinowego napędzającego silnik,
- uczestniczyliśmy w stłuczce,
- uszkodzona została cewka zapłonowa,
- doszło do awarii czujnika, przez co auto nie może być odpalone,
- odpalenie pojazdu jest niemożliwe z nieokreślonej przyczyny,
- doszło do przegrzania silnika,
- do baku wlano nieodpowiednie paliwo.
Oczywiście są to tylko przykłady, a z holowania możemy skorzystać zawsze wtedy, gdy z pojazd daje wyraźne znaki usterki.

Czy holowanie auta jest drogie?
Holowanie auta najbardziej opłaca się na krótkich trasach (maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów). Opłata zwykle uzależniona jest od przebytej drogi. Większość firm ustala stawkę za kilometr. Wybierając renomowane przedsiębiorstwo specjalizujące się w pomocy drogowej mamy pewność, że wycena zostanie wykonana rzetelnie i uczciwie. Pamiętajmy, że samodzielne holowanie często jest problematyczne, a ponadto nie zawsze mamy do kogo zwrócić się o przysługę.

Więcej polecanych

Mercedes Sprinter II
04 Lut 2016

Samochód w pełni sprawny technicznie- średniak  z paką o wymiarach 340x176x195

Samochód w pełni sprawny technicznie- średniak  z paką o wymiarach 463x198x173

  • AM Auto
  • Najlepsze ceny
  • Nowe Auta
  • Bez limitu kilometrów

Kontakt z Nami

ul.Malachitowa 8, 33-332 Kraków
Telefon: +48 600 600 452
FAX: +48 600 600 452
Email: amawers@wp.pl