Zanim wyjedziesz za granicę, wiedz że...
ul.Malachitowa 8, 33-332 Kraków
+48 600 600 452

Zanim wyjedziesz za granicę, wiedz że...

Super User
Udostępnij to

Zanim wyjedziesz za granicę, wiedz że...

||||||

Coraz większa mobilność sprawia, że coraz częściej wyjeżdżamy za granicę – czy to w celach wypoczynkowych, czy urlopowych. Do sąsiednich państw łatwo dojechać własnym samochodem, ale zanim wybierzemy się na przejażdżkę...

Trzeba dowiedzieć się jakie różnice w prowadzeniu samochodu występują pomiędzy Polską a krajami sąsiadującymi. Chodzi przede wszystkim o przepisy ruchu drogowego. Z chwilą gdy przekraczamy granice musimy dostosować się do prawa obowiązującego w danym kraju. Nawet wewnątrz Unii Europejskiej przepisy ruchu drogowego nie są całkowicie ujednolicone. Na przykład w większości krajów kobiety w ciąży mają obowiązek zapinania pasów, co zupełnie nie obowiązuje w Polsce. Natomiast nasi zachodni sąsiedzi nie muszą wozić ze sobą apteczki, jest to tylko zalecane. Trzeba posiadać gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową wewnątrz pojazdu. Z kolei na Słowacji posiadanie apteczki jest obligatoryjne a jej zawartość ściśle określona. Nasi drudzy południowi sąsiedzi – Czesi – zupełnie nie akceptują jazdy pod wpływem alkoholu. Nawet minimalne ilości alkoholu w wydychanym powietrzu kończą się mandatem. Ponadto w Czechach przejazd autostradami jest płatny – trzeba kupić winietę i przykleić naklejkę na przednią szybę. Niektóre kraje wprowadziły ograniczenia prędkości dla niedoświadczonych kierowców. We wszystkich krajach wspólnoty europejskiej zabrania się rozmawiania przez telefon komórkowy w czasie jazdy, jeśli trzeba przytrzymywać słuchawkę ręką. W niektórych państwach nie wolno rozmawiać przez telefon nawet przez zestaw słuchawkowy.

Bardzo ważna jest kwestia ubezpieczenia samochodu. Gdziekolwiek wybieramy się autem, musimy mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje ono wypłatę odszkodowania, jeśli to my spowodujemy wypadek i ucierpią w nim osoby trzecie. Odszkodowanie jest wypłacane tylko osobom trzecim, nie sprawcy. Jeśli nie mamy ważnej polisy, to przejazd przez granicę zostanie udaremniony. Wycieczka do krajów spoza Unii Europejskiej wiąże się z obowiązkiem posiadania Zielonej Karty, czyli dodatkowego potwierdzenia, że opłaciło się polisę OC. Karta jest wydawana przez ubezpieczyciela sprzedającego nam polisę. Jeśli jej nie otrzymaliśmy, można ją dokupić osobno. Bez niej nie pojeździmy po drogach Ukrainy czy Białorusi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku Rosji, które nie uznają ani zwykłej polisy OC, ani Zielonej Karty. Aby podróżować samochodem po Rosji musimy wykupić osobne ubezpieczenie. Można to zrobić w punkcie kontroli celnej na granicy.

 

Więcej polecanych

Mercedes Sprinter II
04 Lut 2016

Samochód w pełni sprawny technicznie- średniak  z paką o wymiarach 340x176x195

Samochód w pełni sprawny technicznie- średniak  z paką o wymiarach 463x198x173

  • AM Auto
  • Najlepsze ceny
  • Nowe Auta
  • Bez limitu kilometrów

Kontakt z Nami

ul.Malachitowa 8, 33-332 Kraków
Telefon: +48 600 600 452
FAX: +48 600 600 452
Email: amawers@wp.pl